Hae tukea lapselle

Lapsi jalkapallo kainalossa ulkona.

Harrastustuen hakeminen

Otamme hakemuksia vastaan seuraavan kerran elokuussa 2025.

Valkeakosken Pelastakaa Lasten harrastustukien hakeminen ja hallinnointi on siirtynyt kokonaan sähköiseen järjestelmään. Jatkossa hakijan tulee rekisteröityä hakujärjestelmään ja täyttää hakemukset verkossa. Tukien maksatus ja tositteiden toimittaminen tapahtuu myös kyseisen järjestelmän kautta. Uuteen järjestelmään ei siirretä mitään tietoja vanhoista tuenhakijoista.

Harrastus- ja oppimateriaalitukihakemukset ohjataan hakijan postinumeron mukaan paikallisyhdistyksen käsiteltäväksi. Tarkista ensin tuen saatavuus omalla paikkakunnallasi syöttämällä kotiosoitteesi postinumero oheiseen kenttään. Tukea ei ole saatavilla kaikilla paikkakunnilla.

Hakuportaali:

evaitaelamalle.pelastakaalapset.fi

Eväitä Elämälle harrastustuki

 Tuemme alle 18-vuotiaiden lasten harrastamista myöntämällä tukea kohtuullisiin ja välttämättömiin harrastuskuluihin silloin, kun harrastuksen aloittaminen tai sen jatkaminen on uhattuna perheen taloudellisen tilanteen vuoksi.   

Tuki on tarveharkintaista yksilötukea lapselle ja se annetaan todellisten kulujen perusteella. Tukea ei myönnetä ryhmille tai harrastusseuroille ja sitä voidaan myöntää kulloinkin käytettävissämme olevien resurssien puitteissa.   Emme myönnä tukea ennen päätöspäivää syntyneisiin kuluihin.

Tuen tarkoituksena on edistää lapsen yhdenvertaisuutta antamalla mahdollisuus osallistua edes yhteen harrastukseen.  

Mentorointi 

  • tukee ja edistää lapsen omaa opiskelumotivaatiota ja halua kehittyä
  • lisää oppimisen iloa sekä positiivisia oppimiskokemuksia
  • auttaa lasta eteenpäin omien tavoitteidensa kanssa
  • perustuu avoimuuteen, molemminpuoliseen luottamukseen ja yhdenvertaisuuteen
  • on mentoroitavalle vapaaehtoista – oppilas päättää itse osallistumisestaan
  • antaa mentorina toimivalle nuorelle arvokasta työkokemusta

Mitä mentorointi ei ole?

  • Mentorointi ei korvaa tuki- tai lisäopetusta – siitä huolehtiminen on aina koulun tehtävä
  • Mentori ei toimi koulutunneilla eikä koulua varten
  • Mentorointiin ei voi määrätä oppilasta – oppilas hakeutuu mentoroitavaksi omasta halustaan

Ohjelman tuloksia vuodelta 2024

Ikoni kaksi lasta.

Melkein 16000 lasta sai tukea

Tukea jaettiin yhteensä yli 1,5 milj. euroa
Ikoni kaksi ihmistä.

Tukea harrastuksiin

3471 lasta sai harrastustukea

Ruoka-apu

Ruoka-apua ruokalahjakorttien muodossa jaettiin yli 14000 lapselle yli 550000 euron edestä
Ikoni sijaintimerkki.

58 yhdistystä mukana

Tietosuojaselosteet